Co je to erythema infectiosum?

Co je to erythema infectiosum?

eythema infectiosum je způsoben parvovirem B19. Zahrnuje to horečku nízkého https://recenzeproduktu.top/dietonus/ stupně, únavu a vyrážku nad tělem a zejména na tvářích. Pátá onemocnění, “jak to bývalo 5. mezi běžnou skupinou dětských chorob s podobnými vyrážky. Jednalo se o spalničky, zarděnky (německé spalničky), Scarlet Fever a Dukesova nemoc.

Virus může ovlivnit jakýkoli věk, ale většinou se vyskytuje ve věku 5 až 14 let a zejména u dětí od 5 a 7 let. Většina lidí to chytí pouze jednou a pak jsou imunní. Během jara je častější.

erythema infectiosum ovlivňuje pouze lidi. Některé typy parvoviru mohou ovlivnit zvířata, ale lidé a zvířata nemohou od sebe zachytit parvovirus B19.

Účinky jsou obvykle mírné, ale mohou nastat život ohrožující komplikace. Americká osteopatická vysoká škola dermatologie (AOCD) ji popisuje jako „relativně běžné a mírně nakažlivé“.

příznaky bývají mírné. Vyžadují malou nebo žádnou léčbu.

Asi jednoho ze tří pacientů se nevyvíjí příznaky. Dítě může mít infekci, aniž by si ji všimlo.

Inkubační období je asi 13 až 18 dní. V této době je nemoc nakažlivá.

Příznaky se v této fázi obvykle neobjevují, takže se mohou šířit, zatímco lidé nevědí, že to mají. Jakmile se vyrážka objeví, pacient již není nakažlivý.

Možné časné příznaky

Asi 10 procent lidí bude mít v raných stádiích 5 až 10 dní příznaky po dobu 5 až 10 dnů.

Možné příznaky zahrnují:

 • Mírná horečka
 • Itching
 • žaludeční naštvaný
 • Bolest v krku
 • Drážditelnost

To je však méně běžné.

Hlavní příznaky

Jak se virus vyvíjí, jsou možné následující příznaky a příznaky:

 • Mírně zvýšená tělesná teplota
 • Příznaky podobné chřipce
 • Runy nos
 • Uppaný nos
 • Únava
 • Bolest v krku

Vyrážka se objeví ve třech fázích. Na tvářích se může objevit skvrnitá červená vyrážka. Objeví se červené papuly. Tyto skupiny se dohromady během několika hodin vytvoří červené, mírně oteklé teplé plaky. Neovlivňují nos ani ústa.

Asi po 4 dnech se na pažích a kufru objeví síť červených značek. Tyto formy do krajkového vzoru.

Třetí fáze se opakuje. Je to neviditelné, ale vystavení slunečnímu světlu nebo teplu může způsobit, že se objeví. Asi po 3 týdnech vyrážka obvykle zmizí, ale může trvat 1 až 6 týdnů.

Vyrážka může být svědivá, ale je to zřídka bolestivé. Vzhledem k tomu, že se objevuje na konci nemoci, může se mýlit za vyrážku související s drogami nebo jinou chorobou.

Méně běžné příznaky jsou:

 • Nevolnost, průjem nebo oba
 • Bolest břicha
 • Artralgie nebo bolest kloubů, Normálně pouze u dospělých

Dospělí mohou zažít bolest a bolestivost ve svých kloubech, zejména v rukou, zápěstí, kolenou a kotnících. Bolest kloubů může trvat 2 týdny do více než roku.

Zřídka může dospělý vyskytnout neurologické nebo kardiovaskulární problémy.

Příčiny a přenos

Parvovirus B19 je jednovláknový virus, který cílí na červené buňky v kostní dřeni.

Virus se šíří mezi lidmi vzduchem, slinami nebo v důsledku úzkého kontaktu.

Nejběžnější formou přenosu je kýchání nebo kašlem a někdy i kontaktem s rukou.

Může se rychle šířit na místech, kde se sděluje mnoho lidí, jako jsou školy, mateřské školy a školky. Zřídka může dojít k přenosu prostřednictvím krevních produktů.

Existují verze viru psí a koček, nazývané virus psí parvovirus a kočičí panleukopenia, ale parvovirus B19 infikuje pouze lidi. Člověk nemůže od zvířete chytit pátou nemoc a zvíře ji nemůže chytit od člověka.

Jakmile se vyrážka objeví, osoba již není nakažlivá. Mohou trávit čas s ostatními lidmi a nemoci nebudou přenášet.

Ačkoli parvovirus většinou infikuje školáky v oblasti základního věku během zimních a jarních měsíců, mohou být ovlivněni lidé jakéhokoli věku.

Diagnóza

Příznaky a symptomy erythema infektiosu mají tendenci se snadno detekovat, takže diagnóza je obvykle jednoduchá. Někdy je zaměňována s Scarlet Fever, ale vyrážka je jiná.

testy pro potvrzení přítomnosti viru nejsou obecně uspořádány.

Přibližně 50 procent všech dospělých je imunních vůči infekcím parvovirů, pravděpodobně proto, že během dětství zažili infekci, i když to nezůstalo bez povšimnutí.

krevní testy

Někdy může lékař doporučit krevní test, aby zkontroloval protilátky.

K tomu může dojít, pokud pacient:

 • je těhotná
 • má kompromitovaný imunitní systém, například pro HIV nebo AIDS
 • Má chronickou poruchu červených krvinek, jako je anémie srpkovitých buněk

V závislosti na výsledku jsou následující akce možné:

Výsledky ukazují Pacient je imunní: není nutné žádné další opatření, protože reinfekce není možná. Výsledky

ukazují nedávnou infekci parvoviru: lze nařídit další testy, aby zjistily, zda nějaké komplikace, například anémie, vyžadují léčbu. Výsledky

ukazují, že je infikována těhotná žena: další testy, včetně ultrazvukového skenování a dalších krevních testů, budou monitorovat vyvíjející se plod pro komplikace

léčba

in in Většina případů není nutná žádná léčba, ale léky mohou pomoci snížit příznaky.

Vyrážka: Léčba není obvykle nutná.

Pruritida: Antihistaminika může pomoci, pokud dojde k vážnému svědění kůže.

Bolesti hlavy, horečky a příznaky podobné chladu: Lékař může navrhnout Tylenol (paracetamol) nebo ibuprofen. Mladší děti mohou brát léky proti bolesti v tekuté formě. Je důležité zkontrolovat dávky a frekvenci používání u kvalifikovaného lékárníka, lékaře nebo čtením letáku veřejných informací (PIL) v balíčku.

Bolesti a otoky kloubů: Lékař může radit odpočinek a předepsat protizánětlivý lék, jako je ibuprofen. Ve většině případů neexistují žádné dlouhodobé důsledky a bolest se během několika dnů nebo týdnů řeší.

Nápoj a odpočinek: pití hodně tekutin, zejména vody a dostatek odpočinku, mohou zmírnit příznaky a urychlit zotavení.

Těžká anémie: To může vyžadovat hospitalizaci a transfúzi krve.

Oslavený imunitní systém: Pacienti mohou být hospitalizováni a protilátky poskytované prostřednictvím krevní transfúze.

Těhotenství: Lékař bude pečlivě sledovat plod. Pokud existují známky anémie, CHF nebo otoku, mohou být podány krevní transfuze. Tím se sníží riziko potratu.

komplikace

Většina lidí nezažije komplikace. Parvovirus B19 však může způsobit problémy s produkcí červených krvinek, což může mít dopad na některé pacienty.

Těhotenství: Plod může být ohrožen, pokud má těhotná žena páté onemocnění.

Pokud se nakazí těhotná žena, existuje nepatrné riziko, že může ovlivnit vyvíjející se plod a malé riziko potratu. Riziko smrti plodu je mezi 2 a 6 procenty.

Riziko infekce během těhotenství je však velmi malé a riziko komplikací pro plod je stále menší.

Existuje 1 ze 3 šance, že se žena dostane na páté Nemoci během těhotenství a mezi těmi, kteří to získají, odhaduje 3 % šance na komplikace plodu.

Jednou z možných komplikací je fetální hydrops, což může vést k městnavému srdečnímu selhání (CHF) a závažné formě otoku v důsledku těžké anémie.

Abnormality krve, jako je anémie srpkovitých buněk: infekce parvovirem B19 může vést k akutní, těžké anémii u dětí s dědičnou anémií.

Oslavený imunitní systém: Příjemci transplantace orgánů a ti, kteří mají nemoci, jako je HIV nebo AIDS, mají vyšší riziko vzniku problémů s kostní dřeně, což vede k chronické anémii.

Artritida: Bolest kloubů může ovlivnit malé klouby rukou a nohou, zejména u dospělých dospívajících, ale také u 8 procent mladších dětí. Příznaky se mohou podobat příznakům revmatoidní artritidy. Příznaky zřídka pokračují více než několik týdnů nebo měsíců a dlouhodobé poškození je vzácné.

Prevence

V současné době neexistuje žádná vakcína, která chrání lidi před infekcí parvovirem B19. Ti, kteří byli nakaženi, jsou imunní a nemohou být znovu infikováni.

Dobrá hygiena rukou pomáhá zastavit šíření infekce.

 • Imunitní systém/vakcíny
 • Infekční onemocnění/bakterie/viry
 • Pediatrics/Health Children’s Health

Zdravotní zprávy dnes mají dnes Přísné pokyny pro zdroje a čerpá pouze z recenzovaných studií, akademických výzkumných institucí a lékařských časopisů a asociací. Vyhýbáme se používání terciárních odkazů. V každém článku propojujeme primární zdroje – včetně studií, vědeckých odkazů a statistik – a také je uveďte v sekci zdrojů v dolní části našich článků. Další informace o tom, jak zajistíme, že náš obsah je přesný a aktuální, se můžete dozvědět čtením naší redakční zásady .

Contents